3. Felyezet: - Alternatv szablyok
2006.09.16. 13:14
1. Sznkorltozs. A paklidba maximum 4 fle szn krtyt rakhatsz, plusz sznteleneket (csak ennyi isten fr meg egytt). Ez a szably ersen ajnlott mindig, amikor a jtkosoknak legalbb 2 csomag (2*44) krtyjuk van. Versenyeken ezt a szablyt alkalmazzuk. A Brd (Bufa) lapok szntelennek szmtanak a pakli sszelltsnak szempontjbl.
2. Kezdszably. A jtkot kezd jtkos elnynek a kiegyenltsre hasznlhatjuk. Az a jtkos, aki kezd, az els krben nem hz lapot. Versenyeken ezt a szablyt alkalmazzuk.
..: Ha valaki elfeledkezik valamirl :..
Elkpzelhet, hogy valaki elfeledkezik valamirl, pl. vletlenl eggyel kevesebb VP-t r fel magnak, elfelejti kinyerni a szrnykomponenst stb. Ilyen esetekben a kvetkez szablyokat kell alkalmazni:
- Ha valaki egy nem ktelez dolgot nem akar megcsinlni, ami csak a kr egy bizonyos pontjn lenne vgrehajthat (pl. szrnykomponens kinyerse egy szrny elpusztulsa utn), akkor hangosan jelentse ezt be. Amennyiben ezt nem teszi meg (teht csak elfeledkezett rla), megengedhetjk neki, hogy egszen a kvetkez fzis elejig ptolja a mulasztst. Pl. a harci fzis elejn szerzett szrnykomponenst egszen a harci fzis vgig fel lehet rni.
- Ha valaki egy ktelez tevkenysget felejt el/hibzik, amint a hiba kiderl, a mulasztst visszamenleg ptolni kell. Pl. a jtkos elfelejtett hzni, vagy nem regenerlt a tartalkban lev lnyeirt, a jtkot visszavezetjk a mulaszts pontjig, s onnt folytatjuk. Ha valaki elfelejt P-t felldozni egy lapjhoz, amihez ez ktelez, vagy nem jegyzi fel sebzdst, ezt visszamenleg is fel kell jegyezni. Ha a harcban nem szmolttok be a vdekezst bnuszt, vagy valamilyen egyb mdostt, visszalptek a harchoz, s onnt jrajtssztok a dolgot. Az ebbl ered htrnyrt egyik jtkos sem hibztathatja a msikat, hiszen mindkettjknek oda kell figyelni a szablyok betartsra. Ha egy jtkos befejezi a krt, s a msik jtkos ebbe beleegyezik, s elkezdi a sajt krt, akkor tbb nincs lehetsg a lps visszamenleg val mdostsra.
..: Tancsok paklisszelltshoz :..
- Vegyesen rakjl be kis, kzepes s nagy megidzsi kltsg krtykat (ez a bal fels sarokban lthat szm), mert nagyon nehz j paklit csinlni csak kis vagy csak nagy lapokbl Ha mindig tele vagy VP-vel, rakjl be nhny nagyobb kltsg lapot; ha mindig 8-10 lapot szorongatsz a kezedben, cserlj le nhny nagyobb idzsi kltsgt kisebbre.
- Vannak lapok, amelyek egymshoz vannak kitallva. Keress kombincikat (kombkat), amelyek jl mkdnek, kombkat, amelyek lapjai egymssal jabb kombkat alkotnak. A jtkot nem egy ers lappal kell megnyerned, tbb, gyengbb lap kombincija sokkal hatkonyabb lehet.
- Ne csak egyfle lapot hasznlj! Egy csupa-lny pakli kezdetben nagyon flelmetesnek tnhet, de egy sok pusztt varzslatot tartalmaz pakli ellen kevs eslye van. Ha a paklid lnyekkel, bbjokkal, testrszekkel, ptmnyekkel s trgyakkal is tud valamit kezdeni, akkor kevs meglepets rhet.
..: Tancsok cserlshez :..
Termszetesen nincs semmilyen szably arra nzve, hogy hogyan csereberld a krtyidat ms jtkosokkal, de azrt nem rt nhny dologra odafigyelni.
- Rgtn az els paklik kibontsa utn prbld ki a jtkot, jtssz nhny jtszmt, mieltt elkezdesz cserlni. Amg nem ismered a jtkot, nem tudod megtlni a krtyk rtkt, s gy valsznleg rossz cserket fogsz csinlni.
- Az V krtykon mr tallhat ritkasg ikon, ez segt a cserlsben, a rgebbi lapok ritkasgt megtallhatod internetes lapkeresnkben, vagy az Alanori Krnika cm jsg egyes szmaiban.
- Eleinte fknt olyan bartaiddal cserlj, akik veled egytt kezdtk a jtkot. Ha egy veternnal kezdesz cserlni, aki minden krtya ritkasgt s jtkban val rtkt kivlan ismeri (pl. a jtk teszteli kzl valamelyik), akkor a csere eltt krdezz meg egy msik, a jtkot nlad jobban ismer jtkost is, hogy neki mi a vlemnye a cserrl. Az V lapokon a ritkasg mr fel van tntetve, persze kt ritka lap rtke kztt is risi lehet a klnbsg.
- Kezdetben a legbiztosabb stratgia az, hogy csak olyan krtyt cserlsz el, amibl tbb is van neked, gy biztos nem fogsz elktyavetylni valamilyen igazi ritkasgot.
- Ha nem cserlsz, biztos, hogy nem fogsz rossz cserket csinlni, de egyben a jtk egyik leglvezetesebb rsztl fosztod meg magadat. Teht, ha mr jl ismered a jtkot, btran cserlj, mert gy tudod a paklidat fejleszteni.
Sok tbbszemlyes varins ltezik, mi a legfontosabbakat rjuk le.
..: I. Pros jtk :..
A jtkot ngy ember jtssza, kt prban. Mindenki a prjval szemben l. A prok P-je kzs, minden prnak 40 P-je van (ez a maximum is). Ha a prbl valaki sebzdik, akkor a kzs P cskken. Ha az egyik pros P-je nullra zuhan, az a pros vesztett. A jtk krbe megy, hol az egyik pr jtkosa van soron, hol a msik pr. Az rposztbl vagy az egyik ellenfl rposztjra tmadsz, vagy a msikra, de nem teheted meg azt, hogy egyik lnyed az egyik rposztra tmad, a msik a msikra. Termszetesen az eredeti szablyok itt is rvnyesek, egy rposzton csak akkor thetsz t, ha mr minden benne lev lnyt tmadsz. Szoksos stratgia az egyik rposzt lnyeit kipuszttani, s azon keresztl fogyasztani a pr P-it.
Ha egy lap "az ellenfeledre" hat, akkor kirakskor meg kell hatroznod, hogy a kt ellenfl kzl melyikre kvnod hasznlni. Ha egy lap minden jtkosra hat, akkor az mind a ngytkre hatssal lesz.
A prok nem nzegethetik egyms lapjait, beszlni brmit beszlhetnek, de nem hasznlhatnak elre megbeszlt kdokat. Ha egy laprl beszlnek, azt meg kell nevezni, nem lehet krlrni (pl. "Tudod, amit az elz jtkban elszr kijtszottam"), hogy az ellenfl pros ne rtse, melyik laprl beszltek. A prok nem hasznljk egyms lapjait, pozitv hats lapjaik, amelyek Rd (a jtkosra) vonatkoznak, nem segtik egymst.
A pros jtkban - annak ellenre, hogy a jtkosok nem ltnak bele prjuk kezbe - nagyon jl egytt tudnak dolgozni, klnsen, ha ismerik a msik paklijt. Varzslatokkal nagyon jl tudjk egymst segteni.
Opcionlis szablyok pros jtkra
- Kzs vdekezs. Csak akkor lehet az rposzton ttni, ha mr mindkt ellenfl rposztjban lev sszes lnyt tmadja mr lnyed. Ezzel elkerlhet, hogy egy jtkoson keresztl a msik pr leverje a teljes kzs P-t. A jtk gy valamivel hosszadalmasabb lesz.
- Kzs szrnykomponens. A pr a szrnykomponenseket egy kzs kupacba gyjti, azokat mindketten hasznlhatjk. gy a szrnykomponenseik knnyebben tmadhatk (hiszen gy kell tekinteni, hogy az a mennyisg mindkt jtkos birtokban van), viszont a trgyakat is knnyebb kihozni.
- Kzs lapok. A prok egyms mellett lnek (br tovbbra is felvltva jnnek), nzhetik egyms lapjait, megbeszlhetik a kijtszott krtykat. Ebben az esetben hasznlhat egy msik opcionlis szably is, miszerint a kirak jtkosra pozitvan hat ptmnyek s varzslatok az egsz prra vonatkoznak.
..: II. Harc a vgs hatalomrt :..
Ezt a varinst akrhnyan jtszhatjk. A jtkosok krben lnek, minden jtkos kizrlag a tle balra l jtkos rposztjt tmadhatja a sajt lnyeivel. Ha valaki "egy ellenflre hat" lapot akar kijtszani, akkor meg kell hatroznia, hogy a lap mindig a tle balra, vagy jobbra l jtkosra hasson. Ha egy lap "minden jtkosra, mindenkire" hat, akkor az a kijtsz jtkostl balra l kt, s jobbra l kt emberre fejti ki hatst, gy a kijtszval egytt t emberre hat. Hasonlan, clpont jtkost ill. clpont krtyt csak e kzl az t ember kzl vlaszthatsz. Ez utbbi dolognak termszetesen csak akkor van jelentsge, ha a jtkot tnl tbben jtsszk. Ha egy jtkostl balra l ember 0 P-re kerl, s kiesik, az a jtkos 1 gyzelempontot kap, fggetlenl attl, hogy bal szomszdjnak kiejtsrt kzvetlenl melyik jtkos volt felels. Az a jtkos, aki utoljra bent marad, az utols eltti jtkos kitsrt jr 1 gyzelemponton fell kap mg msfl gyzelempontot. A jtkot az nyeri, aki a legtbb gyzelempontot gyjttte.
A jtk sorn mindenki, aki pp nincs soron, vdekezs bnuszt lvez. Ha a szrnykomponensek kinyersnl vita van, hogy kit illet, akkor azt mindig az a jtkos kapja, akinek a lapja a gyjtbe kerl lny elpuszttsrt felels volt. Ha valakinek egy fzisban kiesik a bal szomszdja, nem tmadhat tovbb kzvetlenl az j bal szomszdra, s annak ugyanebben a krben trtn kiessrt a gyzelem pontot nem kapja.
Ha a jtkot tnl tbben jtsszk, a jtk felgyorstsa rdekben bevezethetitek, hogy minden 3. jtkosnak ppen kre van, egymssal prhuzamosan lpnek. A kr akkor megy tovbb a kvetkez jtkosokra, ha minden soron lev befejezte a lpst. Ebben az esetben kt dologra kell odafigyelni: Egy lapot csak akkor lehet kijtszani, ha a lap kijtszhatsgi felttele egyetlen olyan jtkost sem srt, akire hatsa van. Pl. ha egy azonnali varzslatot, ami minden jtkosra hat, csak a csere fzis eltt lehet kijtszani, akkor ezt a lapot nem jtszhatod ki, ha mr az t jtkos kzl egy is vgrehajtotta a csere fzist. A msik knyes dolog, hogy ha a jtkosok szma cskken, akkor elbb-utbb a krk szmt is cskkenteni kell, hiszen max. harmadannyi kr lehet, mint amennyi jtkos van. A krk megszntetsnl gyelni kell arra, hogy minl kevesebb jtkos maradjon ki emiatt.
..: III. Klnok hborja :..
A jtkot legalbb t jtkosnak clszer jtszani (de max. nyolcan jtszhatjk). Fontos szably, hogy minden jtkos csak egy klnhoz tartoz lapokat hasznlhat, a szntelen lapokon kvl, s minden jtkosnak klnbz klnnal kell jtszania. Minden jtkosnak azok az ellenfelei, akinek sznvel klnja harcban ll, teht nyolc jtkos esetn mindenkinek hrom ellenfele van. A jtkot az nyeri, akinek elszr esik ki az sszes ellenfele.
- Opcionlis szably: a jtkosok nem hasznlhatnak direkt egy vagy tbb adott kln ellen kitallt lapot (pl. A szeretet nnepe), illetve olyan lapokat, melyeken egy vagy tbb isten neve szerepel.
..: Opcionlis szably: Diplomcia :..
Egy tbbszemlyes jtkban a diplomcia azt jelenti, hogy a jtkosok sszebeszlhetnek, szvetsgeket kthetnek, megllapodsokat tehetnek s szeghetnek meg. Bizonyos jtkfelllsokban ennek kevs rtelme van (pl. ha hrman jtszanak), de a jtkot szness s rdekess teheti sok jtkos esetn. A jtk eltt azonban mindig meg kell llapodni, hogy van-e diplomcia, vagy sem. Ha nincs, s valaki mgis prblkozik vele, figyelmeztesstek. A harmadik prblkozs utn ("H, haver, ne oda tmadj, hanem emide, cserbe nem lvm le X lnyedet!") komolyabb bntetsben is meg lehet llapodni, az sszes VP elvesztse, vagy esetleg a jtkbl val kizrs.
Ha van diplomcia, akkor fel kell kszlni r, hogy ez a jtkot jcskn meghosszabbtja. s a diplomcinak mindig fairnak kell lennie, mert klnben tnkreteheti a jtkot. Itt nem arrl van sz, hogy megszegsz egy megllapodst: ez rsze a diplomcinak. Ha azonban egy jtkos egy hamburger meghvsrt segti a bartjt, olyan dolgokkal is, amelyek szmra a jtkban elnytelenek: nos, ez unfair. Ha egy jtkosrl kiderl, hogy kptelen fair diplomcira, akkor inkbb csak gy jtsszatok vele, hogy nincs diplomcia.
Ha brmilyen krdsed van... rj az albbi cmre: Beholder Kft., 1680 Budapest Pf. 134. E-mailben: hkk@hkk.hu Vagy hvj minket telefonon: 297-3660
A levl fejlcre rd r, hogy "A Hatalom Krtyi". A krdsekre lehetsg szerint az Alanori Krnika hasbjain vlaszolunk. Ez egy havonta megjelen fantasy s szerepjtk magazin, amelyet szerepjtk-boltokban lehet megvsrolni, a Tllk Fldje s sk Vrosa levelezs jtk jtkosainak kikldjk postn ill. elfizethet a fenti cmen. Ha a krds nagyon specilis, levlben fogunk vlaszolni, ezrt krnk, kldj felblyegzett s megcmzett vlaszbortkot is. Amennyiben jtktapasztalatot akarsz szerezni, vagy egyszeren csak jtszani, gyere le a Dungeon Klubba, (Budapest, VII. ker., Erzsbet krt. 37.) ahol minden htkznap 9-17 ra kztt, szombaton 9-12-ig kellemes lgkrben krtyzhatsz; vagy az Abyss klubba (Budapest, VII. ker., Cserht u. 4.) htkznap 11-19, szombaton 11-15 rig van nyitva.
..: Versenyek :..
Versenyek
Ha a jtk igazn tetszik, elbb-utbb esetleg kedved tmad a jtktudsodat prbra tenni. Rendszeresen rendeznk hivatalos versenyeket, amelyeken rtkes djakat nyerhetsz. A rszletekrl a fenti frumokbl (Alanori Krnika, szerepjtkboltok) tjkozdhatsz, vagy megnzheted honlapunkon, de ha vlaszbortkot kldesz s a versenyekrl rdekldsz, tjkoztatt kldnk a kzeljvben rendezend versenyekrl s a rszvteli felttelekrl.
..: A HATALOM szvetsge :..
Hatalom Szvetsge
A Hatalom Szvetsgt a versenyezni szeret jtkosok kedvrt alaptottuk. Aki belp a Hatalom Szvetsgbe, rgtn egy egyedi HKK lappal lesz gazdagabb, s kedvezmnyt kap a versenyek nevezsi djbl. De a legfontosabb, hogy a HSZ tagjait rangsoroljuk, pontokat gyjthetnek a versenyeken, s ez a pontozs a honlapunkon folyamatosan nyomon kvetket. Minden flvben eredmnyt hirdetnk, amely sorn rengeteg tovbbi djat osztunk ki a HSZben rsztvevk kztt, ultraritka lapokat s bontatlan paklikat. St, a HSZ legjobbjai jogot nyernek a HKK Nemzeti Bajnoksgon val rszvtelre. A HSZ-be a Beholder Kft. hivatalos versenyein lphetsz be, vagy belpsi szndkodat jelezheted emailben, telefonon vagy levlben is.
|