2. Fejezet - Szablyok rszletesebben
2006.09.16. 13:12
Remljk, sikerlt megrteni a pldajtkot, s az eddigiek alapjn esetleg egy-kt prbajtkot lejtszani. A tovbbiakban a jtkkal kapcsolatos szablyokat, fogalmakat rszletesebben ismertetjk, lerjuk, hogy pontosan mit is lehet csinlni a kr klnbz fzisaiban.
..: A lapok kijtszsa, aktv s passzv lapok, idzsi kltsg :..
Egy lap kijtszsnak nevezzk azt, amikor a lapot a keznkbl az asztalra helyezzk. A lapok ltalban kppel felfel, lltva azaz aktvan kerlnek kijtszsra, kivve a legtbb lnyt s ptmnyt, amelyek szintn kppel felfel, de fektetve, azaz passzvan kerlnek az asztalra. Vannak lapok, amelyek hasznlata n. passzivizlst ignyel, ezt a szimblummal jelljk. Ez azt jelenti, hogy egy aktv lapot elfordtunk, azaz passzivizljuk. Passzv lapot nem lehet passzivizlni. Passzv lny nem lehet az rposztban.
Minden krtynak van egy n. idzsi kltsge, ez ltalban egy szm, a lap bal fels sarkban. Lnyek, szakrtelmek, testrszek s varzslatok esetn ez n. Varzspontot jelent (rvidtse VP); ennyi Varzspontot kell elkltened ahhoz, hogy azt a lapot ki tudd rakni. Nmely krtya szvegben szerepel, hogy tovbbi VP-t is el kell kltened, ez is az idzsi kltsg rsze.
Varzspontot minden krd elejn kapsz. Ha egy krtyt kijtszol, a varzspontod annyival fogy, amennyi a krtya kltsge. Csak olyan krtyt jtszhatsz ki, amihez van elegend VP-d.
Ha a kltsgnl egy ?-et vagy X-et ltsz, az azt jelenti, hogy el kell olvasnod a krtya lerst, s abbl fog kiderlni a kltsg.
ptmnyeknl s trgyaknl az idzsi kltsg nem VP-t jelent, ezt az ptmnyek ill. Trgyak c. fejezetnl fejtjk ki.
..: Egy kr fzisai :..
1. Elkszt Fzis
- A jtkos az els krben 1, a msodikban 2, a harmadikban 3, majd 4, vgl az tdiktl kezdve minden krben 5 varzspontot kap. Ezenfell kap mg egyet minden kt lnyrt, amely a tartalkban van (mindegy, hogy passzv vagy aktv).
Plda: Katinak a negyedik kre kvetkezik, s az elz hrom krben sikerlt mr hrom lnyt jtkba hoznia, amelyek most a tartalkban vannak. Teht az elkszt fzis elejn Kati kap 4+1 VP-t.
Soha, semmilyen krlmnyek kztt nem mehet a varzspontod 20 fl! Ha a VP-d valamilyen okbl 20 fl menne, a flsleg azonnal elvsz.
- Ezutn kvetkezik minden olyan hats, amelynek az elkszt fzisban kell lejtszdnia. Ilyen a mrgezs, ill. bizonyos bbj varzslatok (pl. Halllista) mkdtetse. Ezen bell a sorrendet az a jtkos hatrozza meg, akinek a kre ppen tart. Figyelem! Az elkszt fzisban csakis olyan aktivlst ignyl kpessget lehet hasznlni, amelyen kln fel van tntetve, hogy az elkszt fzisban is hasznlhat. Lapokat ebben a fzisban nem jtszhatsz ki, azonnali varzslatokat sem.
- Ezek vgrehajtsa utn az sszes passzv lapjt (passzvnak szmtanak a 90 fokkal elfordtott lapok) aktvv teszi (megfordtja).
- Vgezetl felldozhat a tartalkban lev aktv szrnyei kzl egyet vagy tbbet azrt, hogy szrnykomponenshez jusson. A szrnybl kinyerhet szrnykomponensek szmt a krtyn, a kp alatt tallhat ikonok jelzik. A felldozott szrny azonnal a gyjtbe kerl. Nem lehet olyan szrnyet felldozni, amelybl nem nyerhet ki szrnykomponens. Galetkit nem lehet szrnykomponensrt felldozni.
2. Hzsi fzis
Hacsak valamilyen krtya hatsa mst nem diktl, egy lapot kell hzni a paklibl, ez ktelez. Ha egy jtkosnak mr elfogyott a paklija, akkor nem hz.
3. s 6. F fzis
Ilyenkor az a jtkos, akinek a kre tart, brmilyen krtyt kijtszhat. Ha nem akar, nem jtszik ki egyet sem, fels hatrt csak a lapok idzsi kltsge s a jtkos Varzspontjainak szma jelent.
4. Csere fzis
A csere fzis kezdett be kell jelentened, ilyenkor ellenfelednek mg van lehetsge, hogy a csere fzis eltt lapokat jtsszon ki. Ezekre te is reaglhatsz, st a f fzisodnak megfelelen tevkenykedhetsz, amg jra be nem jelented a csere fzisod kezdett.
A tartalkod s az rposztod kztt ilyenkor (s csak ekkor) tetszs szerint cserlgetheted a lnyeidet. Ekzben egyik jtkos sem jtszhat ki j lapokat. A csere fzis vgt be kell jelentened. Az rposztban lev lnyeid fognak harcolni az ellenfl lnyeivel; k azok, akik az ellenfl P-jeinek cskkentsben a dnt rszt vllaljk; s k fognak Tged vdeni az ellenfl krben az tmadstl. Az rposztban lev lnyeid soha, semmilyen mdon nem passzivizldhatnak!
A tartalkban levk ptkezhetnek (lsd az ptmnyeknl), segthetnek a varzspontgyjtsben a kvetkez krd elejn, s hasznlhatjk bizonyos kpessgeiket.
Ha valamely krtya mst nem diktl, az rposztodban egyszerre maximum 3 lny lehet. Ez az rposzt "mrete". A tartalkban brmennyi lnyed lehet.
5. Harci fzis
A csere fzis utn mg mindkt jtkos hasznlhat azonnali varzslatokat s hatsokat, ezutn kezddik a harci fzis.
Ekkor tmadhatod meg ellenfeled lnyeit, ptmnyeit s magt az ellensges jtkost. Rszletesebb lerst l. ksbb.
7. Gygyulsi fzis
Ez egyben a krd vgt is jelzi - akkor kvetkezik be, amikor bejelented, hogy ksz vagy. Ilyenkor ellenfelednek mg van lehetsge, hogy "vrj, mg a gygyulsi fzisodban..." felkiltssal, a krd befejezse eltt cselekedjen, s ezekre te is reaglhatsz, de mr csak azonnali varzslatokkal s hatsokkal. Ezek utn a gygyulsi fzisban felvltva hasznlhattok azonnali varzslatokat s hatsokat, hasonlan a f fzishoz, de csak ilyeneket.
A gygyulsi fzis vgn minden megsebeslt, de el nem pusztult lny (belertve az ellenfl lnyt is) sebeslse megsznik, ezutn mr semmilyen lapot sem lehet kijtszani, s nem hasznlhat semmilyen hats.
Ezutn kzvetlenl az ellenfl kre jn.
..: Lnyek :..
A jtk sorn kijtszott lnyek a tartalkba kerlnek, ltalban fektetve, azaz passzvan.
A passzv lnyek nem mehetnek be az rposztba, gy a harcban sem vesznek rszt, s nem hasznlhatnak semmilyen, passzivizlst ignyl kpessget (de termszetesen lehet rjuk varzsolni). Ezek a lnyek majd a kvetkez krd elejn aktivizldnak, s akkor kezdhetik el igazi mkdsket. Csak aktv lnyek kpesek pl. ptkezsre (lsd az ptmnyeknl). Minden lnynek van sebzse (SB) s letpontja (P). Az SB a lny krtyk bal als sarkban, az P a jobb als sarkukban lthat.
A Sebzs adja meg, mennyi P-t tud sebezni ellensges lnyen, ptmnyen vagy jtkoson, az P pedig, hogy mennyi sebzst br elviselni. Az a lny, amelynek P-je 0-ra vagy az al cskken, meghal (de eltte mg lehet esetleg regenerlni vagy gygytani). Az SB-t s P-t a lnyekre rakott lapokon kvl mg az n. vdekezs bnusz szablya mdosthatja. Ez azt jelenti, hogy a te krdben minden ms jtkos sszes lnynek van +1 SB-je s +1 P-je.
A legtbb lnybl kinyerhet n. szrnykomponens (egy vagy tbb). A krtya kzps rszn lthat ikonok mutatjk meg, hogy hny szrnykomponenst lehet a lnybl kinyerni. Ha az ellenflnek egy lnye elpusztul (az asztalrl a gyjtbe kerl), s ez nem az elkszt fzisban trtnt, akkor kapsz annyi szrnykomponens jelzt, amennyi a lnyre van rva. A szrnykomponensek szmolsra hasznlhatsz pnzdarabot, gyuft, kveket, vagy brmilyen egyb jelzt. Ha a lny az elkszt fzisban pusztul el, egyik jtkos sem kapja meg a szrnykomponens jelzket (kivve persze ha valaki direkt ldozta fel egy sajt szrnyt).
Ha te puszttod el a sajt lnyedet, akkor is az ellenfl kapja a szrnykomponenst, kivve, ha a lnyt felldoztad. Bizonyos varzslatok s hatsok megkvetelik egy vagy tbb lny felldozst.
A jtkos az elkszt fzis vgn felldozhat a sajt, aktv szrnyei kzl akrhnyat, de csak olyat, amibl kinyerhet szrnykomponens. Ezekrt is hasonl jelzket kap. Az gy felldozott szrnyek a gyjtbe kerlnek. Brmikor, amikor szrnykomponenst nyersz ki egy lnybl, lemondhatsz ezekrl teljesen vagy rszben. Ezt hangosan be kell jelentened, teht ha elfelejted a szrnykomponenseket feljegyezni (ellenfeled: "h, nyilvn lemondtl rla"), akkor nem veszett el azonnal, csak az aktulis fzis legvgn.
A lnyek kz tartoznak a galetkik s a torzszlttek. A galetkiknek kt klnleges kpessgk van: - lehet rjuk testrszt rakni (lsd ksbb), s - "megehetnek" torzszltteket. Ez utbbi azt jelenti, hogy ha valaki szrnykomponenst nyer ki egy torzszlttbl (kivve az elkszt fzisban), s van galetkije jtkban, akkor minden egyes szrnykomponens kinyerse helyett rakhat egy jelzt (hasznlj pnzrmt, gyufaszlat vagy brmi mst) valamelyik galetkijre. Minden ilyen jelz +1 sebzst s +1 P-t ad a galetkinek, s rajta marad mindaddig, amg a galetki el nem pusztul, vagy valamilyen ms lap el nem tvoltja a jelzt. Ilyenkor a galetki "elfogyasztja az elhullott torzszlttet".
Ezenkvl ha valakinek van galetkije s torzszlttje is jtkban, akkor, ha a torzszltt aktv s van benne szrnykomponens, brmikor, azonnali hatsknt felldozhatja, s annyi ilyen jelzt oszthat szt a galetkijei kztt, ahny szrnykomponens van a torzszlttben. Ilyenkor tnyleges szrnykomponens kinyersre nincs lehetsg, azt csak az elkszt fzisodban teheted meg, mint egybknt.
..: Varzslatok :..
A varzslatoknak hrom kategrija van: bbj, ltalnos s azonnali. Fontos megjegyezni, hogy a tbbi tpus krtya nem szmt varzslatnak, mg akkor sem, ha kijtszsa Varzspontba kerl (pl. a lnyek vagy a szakrtelem krtyk).
..: Bbj varzslatok :..
A bbj varzslatok kijtszs utn a jtkban maradnak, amg valamilyen kls hats meg nem sznteti ket. Csak a f fzisodban jtszhatsz ki ilyet. A bbj varzslatok is tbbflk lehetnek. Ha a lapon "bbj lnyre" felirat van feltntetve, hatsa egy ltalad vlasztott lnyre lesz rvnyes, ilyenkor erre a lnyre kell tenni a bbjt. Ha a lny a gyjtbe kerl, vele egytt megy a bbj is. Hasonlan a "bbj trgyra" egy trgyra, a "bbj ptmnyre" egy ptmnyre, a "bbj bbjra" pedig egy msik, mr jtkban lev bbjra hat bbj varzslat. Ha a lapra egyszeren csak "bbj" van rva, akkor az asztalra kell helyezni kijtszskor; ilyenkor a lap lersbl derl ki, pontosan kire hat (ltalban lapok egy bizonyos csoportjra). Ha egy ilyen "bbjt" bepasszivizlnak, nem fejti ki hatst, amg passzv.
..: ltalnos varzslatok :..
Az ltalnos varzslatok hatsa azonnal megtrtnik, ezutn a krtyt el kell dobni, az soha nem kerl az asztalra. ltalnos varzslatot csak a sajt f fzisodban jtszhatsz ki.
..: Azonnali varzslatok :..
Az azonnali varzslatok annyiban klnbznek az ltalnos varzslatoktl, hogy ezeket az ellenfl F fzisban s brmely harci ill. gygyulsi fzisban is ki lehet jtszani, eltren az sszes tbbi tpus krtytl.
Ha egyms utn tbb azonnali varzslat kerl kijtszsra, akr tbb jtkos kezbl is, a varzslatok hatsa azonnal megtrtnik. Ha valamelyik krtya mkdse ettl a szablytl eltr, azt a krtya lersban kln hangslyozzuk. Kivtelt kpeznek pldul az n. letment hatsok. Ha egy varzslat megli egy lnynket, akkor a lny nem kerl azonnal a gyjtbe, lehetsgnk van mg a lny P-jt nvel azonnali varzslatot kijtszani. Ha ezt nem tesszk meg azonnal, akkor a lny a gyjtbe vndorol.
Ha vita tmadna kt varzslatnl, hogy melyiket jtsszk ki elszr, akkor az a jtkos az elsbbsg, akinek a kre tart. Ezutn felvltva jtszhatnak ki varzslatokat mindaddig, amg valamelyikjk mr nem akar tbbet kijtszani. Termszetesen az a jtkos, akinek nincs kre, csak azonnali varzslatokat jtszhat ki. Ekkor a msik jtkos tovbb hozhat ki azonnali varzslatokat, s az ellenfl brmikor kzbeavatkozhat egy varzslat utn sajt varzslatval.
Az azonnali varzslatok csoportjn bell vannak n. azonnali reakci lapok. Ezeket azonnali varzslatknt kell kezelni, kivve, hogy reakciknt is kijtszhatod ket, ezzel mdostva egy ppen kijtszott varzslat vagy egyb lap hatst.
..: ptmnyek :..
Az ptmnyek kijtszshoz nem Varzspont szksges. A tartalkban lev aktv lnyeidet kell hasznlnod az ptmny felptshez. Az ptmnyre rt idzsi kltsg hatrozza meg, hogy az ptshez hny lny rszvtele szksges. Az ptmnyeket csak akkor lehet felpteni, ha rendelkezsre ll a megfelel mennyisg ptkez er. Az ptkezsben rsztvev sszes lnyt passzivizlni kell. A lnyeket ptkezs kzben nem lehet elpuszttani, s gy az ptkezst megakadlyozni, mivel az pts azonnal lezajlik. (Utna persze el lehet ket puszttani, de ez a mr kijtszott pletet nem befolysolja.) Az ptmnyek kijtszskor passzvan, azaz fektetve jnnek jtkba, majd a gazdjuk kvetkez elkszt fzisban vlnak aktvv. A passzv ptmny nem fejt ki semmilyen hatst, de nem is rombolhat le lnyek ltal (azonban az ptmnyekre hat varzslatok hatnak r).
Az ptmnyeket lerombolni a kvetkezkppen lehet: Ha valaki tmad az rposztbl, s a tmadst nem vdik ki (azaz "tt az rposzton"), akkor dnthet gy, hogy az ellenfl kzvetlen megsebzse helyett annak egy ptmnyt rombolja. Ahhoz, hogy az ptmny megsemmisljn, a tmadknak egyetlen kr alatt az ptmnyt teljesen el kell puszttaniuk. Ez azt jelenti, hogy legalbb annyit kell sszesen sebeznik, amennyi az ptmny strukturlis pontja (SP). Az ptmny SP-je a krtya jobb als sarkban lthat szm. Ha egy lny gazdja gy dnttt, hogy a lny az ptmnyt tmadja, akkor teljes Sebzst az ptmnyre hasznlja, vagyis nem okozhat pl. 3 struktrlis pont sebzst az ptmnynek, s egyet az ellenflnek. Az ptmny sebzsekor a lnyek direkt sebz kpessgket (lehelet, energiatske, stb.) is hasznlhatjk, hacsak nincs kln lerva, hogy ez a sebzs csak rposztban lev lnyre mkdik. Egy ptmnyt, brmennyi lny tmadhat egyszerre, ha sikerlt ttnik az rposzton. A lerombolt ptmny a gyjtbe kerl. A megsebzett, de el nem pusztult ptmnyek a Gygyts fzisban elvesztik srlseiket, a lnyekhez hasonlan.
..: Trgyak :..
A trgyak kijtszshoz nem Varzspontok, hanem szrnykomponens jelzk szksgesek, a krtya bal fels sarkban az idzsi kltsg adja meg, hogy mennyi szrnykomponenst kell elklteni a trgy kijtszshoz. A trgyak a bbj varzslatokhoz hasonlan jtkban maradnak, az asztalra kell tenni ket.
..: Szakrtelmek :..
A jtkosnak alapllapotban egyetlen szakrtelme sincs. Ha kijtszik egy ilyen krtyt, elsajttotta az adott szakrtelmet 1-es szinten. Ha kijtszik mg egyet ugyanabbl a krtybl, akkor a szakrtelme 2-re nvekszik. A szakrtelmeket nem lnyre, hanem egyszeren az asztalra kell tenni. A szakrtelmek kijtszsa VP-bl trtnik, de nem szmtanak varzslatnak.
..: Testrszek :..
A testrszek jtkban marad lapok, amelyeket VP-bl lehet kirakni, de nem szmtanak varzslatnak.
A testrsz tpus lapokat kizrlag galetkikre lehet rakni, egy galetki brmennyi testrszt kaphat ("kinveszti" ezeket), akr tbb ugyanolyat is.
A testrsz felldozsval a galetki megmeneklhet minden veszlybl, a harcot kivve. Ennek pontos defincija:
Ha ltrejn egy varzslat vagy hats, amely egy vagy tbb galetkit clozna, megsebezne, felldozsra knyszertene (akr gy is, hogy a lnyek gazdja vlaszt), elvenne a tulajdonostl, jelzt rakna r, passzivizlna, vagy amelynek hatsra a galetki kikerlne a jtkbl, ilyenkor brmely rintett galetkirl egy tesztrszt a testrsz gazdja a gyjtbe dobhat (ilyenkor a testrszt felldozza), ekkor a varzslatnak vagy hatsnak erre a galetkire nincs hatsa. Ezt a kpessget az elkszt fzisban nem lehet hasznlni.
..: A harc fzisai: :..
I. A tmad bejelenti, hogy harci fzis kezddik (utols lehetsg nem harcban hasznlhat azonnali lapok kijtszsra a harc eltt).
II. Tmads kijellse. A tmad kijelli, hogy mely lnye kire tmad. Csak az rposztban lev lnyekkel lehet tmadni. Tmadhat az ellenfl rposztjnak brmely lnye ill. plete, s maga az ellenfl is, de az ellenfl vagy egy plet csak akkor, ha mr minden ellensges, rposztban ll lnyt tmad legalbb egy lnyed. gy, ha ugyanannyi lnyed van az rposztban, mint ellenfelednek, akkor nem tudod t megsebezni ("ttni az rposzton"), de ha legalbb eggyel tbb, akkor mr igen. Nem vagy kteles minden lnnyel tmadni, st, akr az sszes lnyed tmads nlkl is ott maradhat az rposztban vdekezni. Egy ellensges lnyre maximum kt lnnyel tmadhatsz. Ilyenkor a vdekez lny gazdjnak mg ebben a fzisban el kell dntenie, melyik tmadra t vissza, s kizrlag azt sebezheti.
III. Azonnali varzslatokat hasznlhatnak a jtkosok.
IV. Specilis kpessgek hasznlata. Harci specilis kpessgeket lehet hasznlni. Ilyen pl. a lehelet. A jtkosok felvltva jellnek ki specilis kpessgeket (aki tmad, az elszr) addig, amg brmelyik jtkos is akar specilis kpessget kijellni. Ezutn minden specilis kpessg hatsa egyszerre trtnik meg. Egy lnnyel csak egy clpontot lehet megsebezni, mg akkor is, ha a sebzs akr tbb ellenfl meglsre is elegend lenne. Hasonlan, ha egy lnyed az ellenfl egy lnyt sebzi, s el tudja puszttani, a "maradk" sebzst nem hasznlhatod semmi msra, gy az ellenfl megsebzsre sem.
V. Azonnali varzslatokat s brmikor hasznlhat kpessgeket hasznlhatnak a jtkosok. Olyan lnyek specilis kpessgei, amelyek 0 vagy annl kevesebb P-be kerltek, nem hasznlhatak, kivve a regenerldst. Ezutn a IV. fzisban 0 P-re vagy az al cskkent lnyek a gyjtbe kerlnek. A gyjtbe kerlt lnyekbl a msik jtkos megkapja a szrnykomponenseket, illetve, ha az elpusztult lny torzszltt volt, s van jtkban galetkije, minden szrnykomponens helyett egy-egy +1 sebzst s +1 P-t jelent jelzt rakhat a galetkijre.
VI. ts fzis. A lnyek a II. fzisban kijellt ellenfelket sebzik. (Ha ez mostanra mr nincs az rposztban, akkor sem vlaszthatnak j clpontot). Annyival cskken az ts sorn mindkettjk P-je, amennyi a msik lny sebzse. FONTOS: A vdekez lnyeknek, azaz a te krdben az ellenfl minden lnynek +1 SB-je s +1 P-je van. Ezt vdekezs bnusznak nevezzk.
VII. Ua. mint az V. fzis, csak itt a VI. fzis sorn elpusztult lnyek kerlnek a gyjtbe.
..: Lnyek specilis kpessgei: :..
A lny krtykon szerepel szvegeket hrom csoportra oszthatjuk: kihozsi felttel, htrny s specilis kpessg.
Kihozsi felttelnek nevezzk, ha egy lny jtka hozatalhoz - akr a kezedbl, alr a gyjtbl hozod jtkba -, valamilyen felttelnek teljeslnie kell, klnben a lny nem hozhat jtkba. A kihozsi felttel soha, semmilyen mdon nem kszblhet ki, kivve ha egy lap mskppen nem diktlja.
Htrnynak nevezzk, amikor egy lny szmodra egyrtelmen elnytelen tulajdonsgokkal rendelkezik. Ez ltalban az elkszt fzisban teljestend felttel, pl. elkltend VP vagy szrnykomponens. De ilyen az is, ha egy galetki nem kaphat egynl tbb testrszt, vagy ha egy lnynek kisebb a sebzse bizonyos lnyek ellen. A htrnyokat az adott lny semmilyen mdon nem vesztheti el. A "htrny" sz az jabb kiads lapokon kln fel van tntetve.
Lnyek specilis kpessgeinek nevezzk sszefoglalan mindazokat az egyb kpessgeket, melyek a lnykrtya szvegben szerepelnek, s nem tartoznak a kihozsi felttelek vagy htrnyok kz. Ezeket kt csoportra oszthatjuk: lteznek llandan mkd s aktivlst kvn kpessgek.
Az llandan mkd kpessg a lny "beptett tulajdonsga", llandan, mindenfle bejelents nlkl mkdik.
Ilyenek:
- Immunits tzre, savra stb. A lnyt az adott tmadsi formval nem lehet sebezni. Prblkozni lehet vele, de rtalmatlanul pattan le rla. Az immunits varzslatokra s specilis kpessgekre is vonatkozik.
- Immunits mregre. A lnyre semmilyen mdon nem lehet mregjelzt rakni, ha volt rajta, mieltt az immunitst megkapta, akkor a jelzk azonnal leesnek.
- Lnyek egy csoportjnak (ltalban csak a te oldaladon levknek) plusz sebzs, vagy letpont adsa.
- Mrgezs. Ha a lny megt egy msikat (fggetlenl attl, hogy megsebezte-e vagy sem), akkor a megttt lnyre rakjunk annyi mreg jelzt, ahnyas mrgezse van a lnynek. A lny gazdjnak elkszt fzisban, ha egy lnyen mregjelz van, rakjl r egy jabb mregjelzt (teht ha tbb forrsbl kapott mrgezst, akkor is csak egy kerl r). Ha ekkor a mregjelzk szma egyenl vagy meghaladja a lny letpontjt, az a gyjtbe kerl. Ilyenkor szrnykomponens nem nyerhet ki belle. A msik jtkost nem mrgezheted meg. A mregnek semmilyen ms hatsa nincs, teht nem okoz P cskkenst, a gazdja elkszt fzisn kvl soha nem kell figyelembe venni ket.
- Mgikus vdekezs/tmads. A mgikus vdekezs lnyeket norml fegyverekkel s mdokon a harc tsi fzisban nem lehet megsebezni. Az ilyen lnyek P-jnek ikonja srgsvrs a szoksos fehr helyett. Ezeket a lnyeket csak mgikus tmadssal rendelkez lnyek tudjk megsebezni. Az ilyenek sebzsnek ikonja srgsvrs a szoksos fehr helyett. A mgikus vdelem nem vd meg semmilyen varzslattl vagy specilis kpessgtl (direkt sebzstl s mrgezstl sem), kizrlag a Harc ts fzisban kapott sebzst cskkenti 0-ra. A tmad lny ilyenkor is kpes megtni a vdekezt, csak 0 sebzst okoz neki.
- Lthatatlansg/lthatatlansg ltsa. A lthatatlansggal rendelkez lny akkor is tthet az rposzton, azaz tmadhatja magt a msik jtkost vagy annak ptmnyt, ha mg nincs minden, az ellensges rposztban lev lny tmadva. A lthatatlansgnak SEMMILYEN ms hatsa nincs. A lthatatlan lnynek ezen kpessge nem mkdik, ha az ellenfl rposztjban van olyan lny, aki ltja a lthatatlant (ilyenkor "figyelmezteti a tbbi lnyt a veszlyre").
- Repls. A lny aktvan kerl a tartalkba, teht pl. a Csere fzisban azonnal az rposztba tehet. A replsnek ezutn ms hatsa nincs, de bizonyos krtyk hivatkozhatnak repl lnyekre.
- s minden egyb, itt nem rszletezett lland kpessg (pl. szs).
..: Aktivlst kvn kpessgek: :..
Azok az aktivlst kvn kpessgek, amelyek hasznlatrl, clpontjrl a gazdjuknak dntst kell hozniuk. Az aktivlst kvn kpessgek nem mkdnek maguktl, a lny gazdjnak "aktivlni" kell ket, be kell jelentenie, hogy ezt a kpessget szeretn hasznlni, s ki kell fizetnie a kpessg kltsgt, ami lehet passzivizls, VP, felldozs, vagy ms kltsg. Ha egy kpessget 0 VP-rt lehet hasznlni, az attl mg aktivlst kvn kpessg. Azon kpessgek, melyek passzivizlst ignyelnek, csak aktvan hasznlhatk, mg azokat melyekhez csak VP-t kell elklteni, passzvan is alkalmazhatk, st az rposztbl is hasznlhatk (pl. regenerlds, Kreatin kpessge). Ha egy kpessg lersa mst nem diktl, brmikor hasznlhatak, amikor az azonnali varzslatok is lehet alkalmazni (lsd ott).
Ezek pl.:
- Regenerlds. Eltte ll egy szm, pl. 2-es regenerlds. A lnyed az t r sebzs egszt vagy egy rszt visszagygyulhatja (mg akkor is, ha egybknt elpusztulna) ha elkltesz annyi VP-t letpontonknt, ahnyas szm ll a regenerlds eltt. Pl. egy 2-es regenerldssal br lnyedet megsebeztk, P-je mnusz egyre cskken. Azonnal gy dntesz, hogy 1 P-ig regenerlod, hogy letben maradjon. Ehhez 22 = 4 VP-t kell elkltened. Ha egy krtya hatsa mst nem diktl, egy krben egy lnyen max. 4 P-t regenerlhatsz, de eddig a hatrig egy krn bell tbbszr is regenerlhatsz rajta, s egyszerre 1-nl tbbet is regenerlhatsz. Csak kzvetlenl a sebzs elszenvedse utn hasznlhat, akr az ts fzison bell is. A lny P-je ezzel nem mehet az eredeti max. rtk fl! Ha egy lnyt kiraktl a gyjtbe, utlag mr nem hasznlhatod a regenerl kpessgt.
- Harci kpessgek. A harci kpessgeket ikon jelli. Ezeket a Harci fzisban lehet hasznlni, azon bell is a Specilis kpessgek hasznlata fzisban. A harci kpessgeket csak az rposztbl lehet hasznlni, csak akkor, ha van harc (teht legalbb egy lny tmadst hajt vgre).
Ezen bell lehetnek:
- Direkt sebz kpessg. Ilyenek a tzlehelet, savlehelet, energiatske, lngcsva, elektromos kisls stb. Mindig tallhat eltte egy szm, pl. 3-as tzlehelet. A lny mg a fizikai sebzs kiosztsa eltt az egyik, t tmad, vagy ltala tmadott lnyen, pleten ill. jtkoson okozhat maximum ennyi P sebzst. El kell klteni annyi VP-t, amennyi P-t akarsz sebezni, ez 0-tl a kpessghez rt szmig terjedhet, de tbb rszletben nem lehet kiosztani. gy ha eldnttted s kzlted, hogy 3-as tzleheletre kpes lnyed csak 1 VP-rt lehel ennl a hasznlatnl, azt mr nem mdosthatod. Ha valamilyen krtya mst nem diktl, egy krben csak egyszer lehet hasznlni. A vdekez lny is hasznlhat direkt sebzst. Ha a clpont ebbe belepusztul, mr vissza sem thet. A direkt sebzst akkor is lehet hasznlni, ha kzvetlenl a msik jtkost tmadod. Vigyzat, direkt sebzst hasznl lny csak arra thet a Harc VI. fzisban, akire direkt sebz kpessgt hasznlta (kivve, ha a krtya mst nem diktl)!
- Minden egyb kpessg, melyet a ikon jell. Ha egy kpessget nem lehet harcban hasznlni, akkor azt a kpessg lersa kln megemlti. A passzivizlst ignyl kpessgeket rposztban soha nem lehet hasznlni, csak tartalkban.
..: Kzs kpessg: :..
Ha egy lapon ezt a szveget ltod: "Kzs kpessg:", ez azt jelenti, hogy a lapnak ezt az aktivlst kvn kpessgt nem csak a lap gazdja hasznlhatja, hanem brmely jtkos. Ha egyb korltozs nincs a lapon, akkor brki, brmikor (termszetesen az elkszt fzist kivve) azonnali hatsknt hasznlhatja a kpessget, az idztsi szablyokat betartva.
..: Hegymlyi lnyek s hegymlyi mgia lapok :..
A hegymlyi lnyeket a ikon jelli. Ez nmagban semmit sem jelent, nem is specilis kpessg vagy htrny, hanem olyan tulajdonsga a lapnak, mint pl. a KF ikon vagy az altpus (de ez nem altpus!)
Ha egy varzslaton ltod ezt a jelet, az azt jelenti, hogy ez egy hegymlyi mgia lap, vagyis kijtszsi felttele, hogy hegymlyi lnyed legyen jtkban.
A jtk sorn elfordulhat, hogy kt jtkos egyszerre akar valamilyen lapot kijtszani, esetleg a msik jtkos villmgyorsan az asztalra rak valamilyen lapot mr akkor, amikor hzol. Ez azonban nem reflexjtk, a kijtszsnak meghatrozott sorrendje van, amit a tbbi szablyhoz hasonlan be kell tartani. Az a jtkos jogosult elszr lapot kijtszani, akinek a kre tart, kzvetlenl a hzs utn. A msik jtkos ebben kizrlag akkor elzheti meg, ha a krtya kln leszgezi, hogy kzvetlenl a hzs fzis utn kirakhat. Ha az elnyszablyt az ellenfl nem veszi figyelembe, s kirak egy lapot, mieltt lehetsget adna a soron lev jtkosnak, hogy valamit kijtsszon, a krtyt vissza lehet vele vetetni. A tovbbiakban a lapok leraksa licitszeren folyik: a soron lev jtkos krtyjra az ellenfl kijtszhat vlaszkpp egy sajt lapot, majd megint az aktulis jtkos jn. Termszetesen az egyik jtkos tbb lapot is lerakhat egyms utn, ha a msik nem akar kzbeavatkozni, de mindig meg kell adni a lehetsget a reaglsra. Termszetesen nem kell minden lap kiraksa utn hangosan megkrdezni, hogy "Nos, akarsz valamit csinlni?". Elg, ha a lap kiraksa utn vrsz egy kicsit (kzben krdn nzel a msikra), s ha nem szl kzbe ("Vrj!"), kirakod az jabb lapot.
Ha az ellenfl "reaglsknt" egy olyan lapot akar kijtszani, aminek semmi kze nincs az ltalunk kijtszott laphoz, teht nem akarja az pp leltt lnyt megmenteni, s nem akar azonnali reakci lapot kihozni, mi viszont szeretnnk ilyen lapot kijtszani, mintegy a sajt lapunkra reaglva, neknk van elsbbsgnk (ez az egyetlen kivtel a "hol az egyik jtkos jn, hol a msik" a szably all).
Mg nhny szt megrdemelnek az azonnali reakci lapok, mint pl. a Nimgilario csele. Ezeket minden szempontbl azonnali varzslatnak kell tekinteni. Mint a fenti pldbl lthat, a "kzvetlenl azutn jtszhatod ki" mondat nem azt jelenti, hogy semmilyen lapot nem lehet kzben kijtszani, hanem azt, hogy egyetlen olyan lapot sem jtszottak ki kzben, amely nem az eredeti lapra vonatkoz reakci lett volna. A reakci lapokat nem hasznlhatod akkor, amikor a varzslat mr vgrehajtsra kerlt, de ez egyben azt is jelenti, hogy egy varzslat kijtszst teljesen megakadlyozhatja, semmiss teheti egy reakci-lap.
Ha a soron lev jtkos a csere fzist el akarja kezdeni, ezt be kell jelentenie, s a msik jtkos ekkor is jtszhat ki lapot, akkor is, ha az aktulis jtkos mg semmit nem rakott ki.
Plda: Mikls hz, majd kzli, hogy rgtn a csere fzissal akarja folytatni, azaz rgtn be akarja tolni a lnyeit az rposztba. Erika azt mondja: "Vrj!" s kijtszik egy Siormhad bilincst. (Ezt a csere fzis eltt rdemes kijtszani). Mikls gy dnt, hogy reagl a lapra, azaz mgsem kezdi mg a csert, (nem is lenne mit), hanem kirak egy repl lnyt, egy Tsks hlyagot. Mivel Erika blint, most mr mehet a csere fzis, s a Tsks hlyag bekerl Mikls rposztjba.
Vannak lapok, amelyek specilis kpessgekkel brnak, s brmikor lehet ket hasznlni. Ezeket idzts szempontjbl ugyangy kell tekinteni, mint az azonnali varzslatokat, vagyis ha valaki egy ilyet hasznl, utna mindig meg kell adni a lehetsget a msik jtkosnak, hogy egy specilis kpessggel vagy krtya kijtszsval reagljon.
Plda: Mikls passzivizlja A boldogsg csengettyi nev trgyt, ezzel aktivizlva Borun, a brgyilkos nev galetkijt, amelynek passzivizlsval Eriknak egy passzv lnyt elpusztthatn. A boldogsg csengettyi hasznlata utn azonban nem hasznlhatja azonnal Borun kpessgt: lehetsget kell adni a reaglsra. Ez meg is trtnik, Erika kijtssza a Freg rintse nev varzslatot, elpuszttva ezzel Borunt, mieltt bajt okozhatna.
A harci fzis eltt, s a tmadk kijellse utn is lehet azonnali varzslatokat s specilis kpessgeket hasznlni. Itt is a szoksos licitlsi rendszer van, a soron lev jtkos kezd, s addig jtszanak ki ilyen lapokat/hasznlnak kpessgeket, amg brki akar ilyet hasznlni. Ha nem akarsz csere fzist vagy harci fzist, ezt is hangosan be kell jelentened: ezek a fzisok ilyenkor is lezajlanak, csak nem trtnik bennk semmi. Ez azrt fontos, mert vannak varzslatok, amelyeket pl. csak a csere fzis eltt v. utn lehet kijtszani. Fontos: a csere s a harci fzis kztt nem lehet bbj vagy ltalnos varzslatot kijtszani!
Amikor egy jtkos befejezi a krt, ezt hangosan be kell jelentenie. Elfordulhat, hogy ellenfele egy lapot eddig a pillanatig tartogatott, ilyenkor mondhatja, hogy "Vrj", s kijtszhatja. Termszetesen a soron lev jtkos erre reaglhat, s addig jtszhatnak ki lapokat, amg akarnak, s ezutn a kr mr valban vget r (lsd gygyulsi fzis).
Ne felejtsd el, hogy semmilyen varzslat vagy specilis kpessg nem hasznlhat a hzs fzis eltt!
|
A krtyk szvegben fellelhet egyb fogalmak, kifejezsek |
|
- Anti-mgia Ha egy lapra rva azt ltod: Anti-mgia: X, ez a kvetkezket jelenti: elszr is a lapra nem lehet semmilyen reakci varzslattal reaglni (hatssal lehet). Ezenkvl, amikor a lapot sikeresen kijtszottad (vagyis minden egyb kijtszskori hatsa - pl. laphzs - ltrejtt), minden jtkosnak el kell dobnia X darab ltala vlasztott varzslatot. Neked ezeket a Semmibe kell dobnod (az Anti-mgia a hasznljnl hat a legersebben), a tbbi jtkosnak a gyjtbe. Ha valakinek kevesebb, mint X darab varzslat van a kezben (vagy egyltaln nincs), akkor csak annyi varzslatot dob el, amennyi van neki, de ilyenkor meg kell mutatnia a kezben lev lapokat. Az Anti-mgia egy kijtszskor rvnyesl hats, semmilyen ms szerepe nincs.
- Avatr Az istenek manifesztcii, fldre kldtt hrvivi az avatrok. A HKK-ban minden istennek egy avatrja van. Az avatrok lnyek, de se nem szrnyek, se nem kalandozk. Teht olyan lapok hatnak rjuk, amelyek lnyekre hatnak, de olyanok nem, amelyek specilisan szrnyekre vagy kalandozkra vonatkoznak. Egy jtkos irnytsa alatt sszesen egy avatr lehet. Ha egy jtkos irnytsa al kerl egy msodik avatr, akkor az els avatr a gyjtbe kerl (ltva, hogy jabb hrviv rkezett, visszatr istenhez). Ha valaki brmilyen mdon msol (Szimulkrum, Zan, stb.) egy avatrt, az is ugyangy avatrnak szmt.
- lomjelz Ha egy lnyre lomjelz kerl, akkor passzvan a gazdja tartalkjba kerl. Minden elkszt fzisodban vegyl le a lnyrl vegyl le a lnyrl egy lomjelzt. Amg van rajta lomjelz, nem aktivizldik az elkszt fzisban.
- tt az rposzton Akkor mondjuk egy lnyrl, hogy tttt az rposzton, ha az ellensges jtkost, vagy annak valamilyen ptmnyt tmadja; fggetlenl attl, hogy mekkora (esetleg 0) sebzst okoz.
- Blokkols Ha egy ilyen lapot sikeresen kijtszottl a kezedbl, akkor az ellenfeled max. lehetsges VP-je X-szel cskken (termszetesen 0 al nem cskkenhet.) Kizrlag kzbl kijtszskor jn ltre, de a lap idzsi kltsge lehet 0. Ez a lap kijtszskori hatsa, nem specilis kpessg, gy akkor is ltrejn, ha a kijtszskori kpessgek nem. Msol lapok a blokkolst nem msoljk.
- Bntets Ha egy krtyra az van rva: bntets: X P, ez azt jelenti, hogy ha ez az asztalon lev lap valaki varzslatnak vagy asztalon (esetleg gyjtben) lev lapjnak hatsa miatt kikerl a jtkbl (teht akkor is, ha kzbe vetetik vissza), vagy kikerl tulajdonosa irnytsa all, akkor a varzslat kijtszja ill. a hatst kifejt lap gazdja X P-t sebzdik. A bntets nem rvnyesl akkor, ha egy lnyedet harcban megli egy msik lny, ha felldozod a lapodat, ill. ha lap ltrejttt megakadlyozzk (pl. egy reakcilappal). A sebzds a hats teljes ltrejtte utn kvetkezik be, teht ha pl. Deja Vu-vel leszedik egy lnyemet, aminek 4 P-s bntetse van, akkor leesik minden lap, elvesznek a VP-k, felkerlnk 20 P-re, stb., majd ezutn sebzdik a varzslat kijtszja 4-et. Olyan lappal is tallkozhattok, amire ms jelleg bntets van rva, ennek ltrejttnek felttelei ugyanazok. Termszetesen az elbbiek alapjn megbnhdhet valaki a sajt lnynek lelvse miatt is. Ha tbb forrsbl kapsz egyszerre bntetst, azok sszeaddnak.
- Bbjra immnis Ha egy lny bbjra immnis, nem lehet clpontja semmilyen bbjnak, teht Jrvnyt sem lehet tovbbrakni r, de bbj kzvetett hatsa all nem mentesl (pl. hnsg, Influenza).
- Clpont Vannak lapok, amelyek clpont kijellst kvnjk meg. Ilyenkor a lap kijtszjnak vlasztania kell egy vagy tbb megfelel tpus clpontot. Ha nincs megfelel clpont, a lapot ki sem lehet jtszani! Az sszes, "bbj [valamire]" tpus lapnl [valamire] tpus clpont szksges. Passzv s tartalkban lev lapok is lehetnek clpontok. Az olyan lapokat, melyek nem ignyelnek clpontot (pl. A fny ideje) brmikor ki lehet jtszani, akkor is, ha nincs megadott tpus lap a jtkban.
- Dermesztsjelz Amg egy lapon dermesztsjelz van, a lap semmilyen specilis kpessge nem mkdik, de a lnyek tudnak tni (br nem mkdik mrgezsk vagy direkt sebz kpessgk sem). Minden elkszt fzisodban vegyl le a lnyrl egy dermesztsjelzt.
- P felldozsa Bizonyos hatsok felttele, hogy egy vagy tbb P-nket felldozzuk. Ez nem szmt sebzdsnek, teht Gran'Darral s ms hasonl, sebzdst megakadlyoz hatssal nem kszblhet ki. Persze gygyt lapokkal az gy elveszetett P tovbbra is visszanyerhet.
- let Ha egy lapon ezt olvasod: let X: ez azt jelenti, hogy a lapnak ennyi "lete van". Azaz, amikor ezt a lapot az idzsi kltsg kifizetsvel a kezedbl kijtszod, rakj r X letjelzt. Ezeknek az letjelzknek a szmt ms forrsok nem mdosthatjk. Ahnyszor ez a lap kikerlne a jtkbl vagy gazdt cserlne, s mg van rajta letjelz, akkor vegyl le rla egy letjelzt, s a lappal nem trtnik semmi, kivve, hogy ha a gyjtbe kerls P vesztstl trtnne, akkor max. P-re gygyul; ha valamilyen jelzknek ksznheten (pl. mreg), kerlne a gyjtbe, akkor vedd le rla ezeket a jelzket is egyttal. De ha pl. a lny egyszerre halna meg mregtl s cskkentenk jelzk az P-jt nullra, akkor ez 2 letbe kerl. A jelzk megmentenek a knyszertett ldozstl is, de ha a lapot idzsi kltsg vagy lap htrnya miatt kell felldoznod, akkor nem mentik meg, s tovbbra is felldozhatsz egy szrnyet komponensrt. Egyetlen msik eset van, amikor az let jelzk nem segtenek: ha egy lnyt direkt sebz kpessggel vagy a harc ts fzisban lnek meg, akkor az let jelzk nem vdik meg. Az letjelzk az elkszt fzisban is mkdnek.
- Felldozs Vannak lapok, amelyek kijtszsnak, vagy kpessge hasznlatnak felttele, hogy egy lapot fel kell ldoznunk. Ilyenkor ezt a lapot a gyjtbe kell dobni akkor is, ha a varzslat ltrejttt megakadlyozzk, s semmilyen mdon nem lehet megmenteni. Az gy felldozott lnyrt senki nem kap szrnykomponenst. Ha az adott lap nem kerlhet a gyjtbe, akkor ezt a lapot nem ldozhatjuk fel. Amikor egy testrsszel egy galetkit r varzslatot vagy hatst megakadlyozunk, az is a testrsz felldozsnak szmt.
- Feltmad A lnynek ez a kpessge akkor mkdik, ha a lap a gyjtben van. Az ilyen lnyt az idzsi kltsg kifizetsvel kijtszhatod a gyjtdbl is a f fzisodban.
- Forrs A varzslatokat s hatsokat sszefoglalan forrsnak hvjuk.
- Hegymlyi Ha egy lnyen a ikont ltod, az azt mutatja, hogy a lny a hegymly lakja. Ez nmagban semmit sem jelent, nem is specilis kpessg vagy htrny, hanem olyan tulajdonsga a lapnak, mint pl. a KF ikon vagy az altpus (de ez nem altpus!) Ha egy varzslaton ltod ezt a jelet, az azt jelenti, hogy ez egy hegymlyi mgia lap, vagyis kijtszsi felttele, hogy hegymlyi lnyed legyen jtkban. A lnynek nem kell aktvnak lennie. Az egyszersg s a jobb jtszhatsg rdekben ebben a kiegsztben minden torzszltt (a goblinokat kivve) egyben hegymlyi lny is.
- Helyszn Egyszerre csak egy helyszn lehet jtkban, ha brki kirak egy msikat, az elz azonnal a gyjtbe kerl. Helysznre ezen kvl SEMMILYEN MS LAP VAGY JELZ SINCS SEMMILYEN HATSSAL, kivve azokat, amelyekre ez kln r van rva. Teht nem lehet gyjtbe kldeni olyan lappal sem, ami minden vagy clpont lapot kld a gyjtbe (pl. Vilggs, Kataklizma), nem lehet passzivizlni, kzbe visszavetetni, kijtszsi kltsgt nvelni vagy cskkenteni stb., kivve specilisan erre szolgl lappal. A ltskok kijtszsi kltsgben ltalban szrnykomponens, pt s VP is szerepel. A kltsgben a kijtsz minden szrnykomponenst helyettesthet 2 P felldozsval. A helysznek aktvan kerlnek jtkba, idzsi kltsgk a klnbz kltsgek sszege (de mivel ltalban az idzsi kltsgre hivatkoz lapok nem hatnak rjuk, ezek szempontjbl olyanok, mintha ott sem lennnek). Helysznekbl ugyangy maximum hrmat lehet a pakliba rakni, mint ms lapokbl, azonban a hzs fzisban minden jtkos, akinek van mg helyszn a paklijban, 3 VP elkltsvel kikereshet egy helysznt a paklijbl. Ez hzs helyett trtnik, csak akkor tehet meg, ha van hzs fzisa, s ha tbbet hz, akkor az els lap hzsa helyett. A kikeresett helysznt meg kell mutatnia (nem kteles elre bejelenteni, hogy milyen helysznt keres), majd kzbeveszi; ezutn a paklit meg kell keverni. Helysznt csak akkor prblhatsz elkeresni, ha van is a paklidban. (A precz versenyszablyok kedvrt: ha egy jtkos bizonytalan, hogy van-e helyszn mg a paklijban, a gyjtje, az asztalon lev lapok s paklilistja alapjn egyrtelmen eldntheti. Ha nincs helyszn, s ennek ellenre keresett, az ugyanolyan etiktlan manvernek szmt, mintha csak gy elkezdte volna nzegetni a paklijt.) A helysznek ltalban mindkt jtkosra s azok lapjaira hatnak, ez kiderl a fogalmazsbl is (pl. minden repl lny kap +1 sebzst s +1 P-t). A sk esetleges aktivizlst kvn kpessgt azonban csak a gazdja hasznlhatja.
- Horgony  Ha egy lapon ezt az ikont ltod, az azt jelenti, hogy a lapot semmilyen mdon nem lehet a jtkbl kzbe visszavetetni (pl. Hajtvadszat). A specilis kpessg, amely passzvan is mkdik (mg pleteknl is).
- Idzsi, kihozsi kltsg A VP-k, szrnykomponensek ill. pt lnyek szma, amelyek ahhoz szksgesek, hogy a lapot a keznkbl az asztalra tudjuk rakni. A kihozsi kltsg soha, semmilyen mdostnak ksznheten nem mehet 0 al (teht nem fogsz VP-t kapni azrt, mert kijtszol egy varzslatot). Ha a lap szvegben az szerepel, hogy tovbbi VP-t kell elklteni, akkor ez is rsze az idzsi kltsgnek. Clszer megklnbztetni n. alap s mdostott idzsi kltsget. Alap idzsi kltsg az, amirl az elbbiekben beszltnk, azaz a lap bal fels sarkban szerepl szm. A mennyiben itt X szerepel, akkor a lap szvegnek megfelelen helyettestett rtk. Ha pedig ? tallhat a krtyn, akkor a lehet legkisebb rtk. A mdostott idzsi kltsg az alap idzsi kltsgnek a jtkban lev lapokkal (pl. Varzsszl) mdostott rtke. A legtbb esetben, ha egy lap az idzsi kltsgre hivatkozik, akkor az alap idzsi kltsget kell figyelembe venni, kivve azoknl a lapoknl, ahol ez kln meg van emltve.
- Idleges hats Azt jelenti, hogy a lap sikeres kijtszsa utn tegyl r X darab "idleges" jelzt, majd minden elkszt fzisodban vegyl le egyet. A "hats" csak akkor mkdik, ill. akkor hasznlhatod, ha a lapon van idleges jelz. Az idleges hats jelz-cskkentse csak akkor mkdik, ha a lap egybknt is kifejti hatst, teht nem kell jelzt leszedni passzv lapok esetben (kivve a lnyeket), ill. pl. bbj-semlegestett bbjnl. A jelzk szma ms lapokkal szabadon nvelhet ill. cskkenthet.
- Idleges kltsg Ha egy lap lersban ezt ltod: Idleges kltsg, X: 'kltsg' - ez azt jelenti, hogy kijtszskor tgy r X jelzt, s minden elkszt fzisodban, ha jelz van rajta, fizesd ki a 'kltsg'-et vagy a lapot fel kell ldoznod. Ezutn vgy le rla 1 jelzt (persze csak ha nem ldoztad fel). Az Idleges kltsg egy htrny.
- Izom Ha egy lny lapon ezt olvasod: Izom: X, ez azt jelenti, hogy a lny sikeres kijtszsa utn eldobhatsz max. X darab lapot a kezedbl a Semmibe, s ekkor a lny kap X darab izomjelzt, ami +1 sebzst s +1 P-t jelent - kalandozknl pedig szintlpst. Ha egy izomjelzs lny kikerl a jtkbl - kivve nem knyszertett ldozstl -, vagy kikerl tulajdonosa irnytsa all, minden egyes izomjelzrt eldntheti a gazdja, hogy hz egy lapot, vagy kap 1 VP-t. Ha egy lnyen tbb izomjelz is van, egyszerre kell eldntened (mg az els hzs eltt), hogy mennyirt hzol lapot, s mennyirt akarsz VP-t kapni. Az, hogy a lnynek Izom kpessge van, egy specilis kpessg, amely csak kijtszskor rvnyesl (lehetv teszi, hogy lapokat dobva izomjelzket tgy r.). Ezutn az Izomjelzk mr nllan fejtik ki hatsukat, teht akkor is mkdnek, ha a lny elveszti kpessgeit. Olyan lnyen is kifejti hatst az izomjelz, amelynek nincs Izom kpessge. Az izomjelz kpessge az elkszt s a gygyuls fzisban is mkdik. Az izomjelzk szma ms lapokkal szabadon vltoztathat. Termszetesen azok a lapok, melyek a laphzst vagy a VP kapst mdostjk vagy letiltjk, hatnak az izomjelz kpessgre is.
- Jtkba kerl Ha egy lap az asztalra kerl, akr kzbl, akr kzvetlenl a gyjtbl, vagy a paklibl, illetve a jelzk esetn a "semmibl", azt mondjuk, hogy jtkba kerl.
- Jelz Kt tpusuk van. Az els a lapokra tett jelzk. Amikor egy hatsnl az olvashat: "rtehetsz egy jelzt" vagy "tegyl r egy jelzt", akkor a lapra r kell tenni valamit (pnzdarab, kavics, gyufa, esetleg egy elre kiksztett, bizonyos tpus lap stb.), ami jelzknt hasznlhat. Ha azt ltod, hogy levehetsz X jelzt, ahol X egy szm, ez azt jelenti, hogy ha legalbb annyi jelz van a lapon, akkor X-et eltvoltva trtnik valami. Ha azt ltod, hogy levehetsz brmennyi jelzt, akkor ez 0 is lehet. Ha egy lny a gyjtbe kerl, az sszes jelz lekerl rla. A klnbz hatsok vagy lapok ltal felrakott jelzk nem helyettesthetk egymssal. A msik tpus jelzk lnyt jellnek. Az ilyen jelzk jtkba hozatala nem szmt lap kijtszsnak, de lny megidzsnek igen. A rendes lnyekkel ellenttben sosem kerlnek a gyjtbe, ha elpusztulnak kikerlnek a jtkbl, teht nem lehet pl. feltmasztani v. visszavenni ket. A jelzk idzsi kltsge 0. A jelzk nem szmtanak lapnak, kivve, ha egy krtya mst nem diktl.
- Jutalom Ha egy lapon azt ltod: Jutalom: X P, ez azt jelenti, hogy ha ez az asztalon lev lap ellenfeled varzslatnak vagy asztalon (esetleg gyjtben) lev lapjnak hatsa miatt kikerl a jtkbl (akkor is, ha kzbe kerl vissza), vagy kikerl tulajdonosa irnytsa all, akkor ez az elenfeled X P-t gygyul. Teht a Jutalom olyan, mint a korbban megismert Bntets, csak itt az elpusztt nem srl, hanem gygyul, s ha te puszttod el, nem trtnik semmi. A lapon a Jutalom mindig htrny. Nem rvnyesl akkor, ha a lny harcban vagy mregtl, esetleg gyenglsjelz miatt pusztul el, de az elkszt fzisban is mkdik.
- Krptls Ha egy lapon azt ltod: Krptls: X P (vagy ms, pl. laphzs, stb.), ez azt jelenti, hogy ha ez az asztalon marad lap ellenfeled varzslatnak vagy asztalon (esetleg gyjtben) lev lapjnak hatsa miatt kikerl a jtkbl (akkor is, ha kzbe kerl vissza), vagy kikerl tulajdonosa irnytsa all, akkor a lap gazdja X P-t gygyul (ill. hzhat egy lapot, stb.). Ha te magad puszttod el a lapot, nem trtnik semmi. A Krptls a lapon egy specilis kpessg. Nem rvnyesl akkor, ha a lny harcban vagy mregtl, esetleg gyenglsjelz miatt pusztul el, de az elkszt fzisban is mkdik.
- Kegy Minden istennek vannak klnsen kedvelt lnyei (kegyencei), esetleg trgyai, varzslatai. Ezek a lapok az adott isten Kegyt lvezik. Ezek a lapok a ikonnal vannak megjellve. Ha egy jtkos irnytsa alatt ugyanabbl a sznbl hrom klnbz Kegy lap van, akkor istene klnleges jutalomban rszesti: f fzisa sorn kivlaszthat egy tetszleges lapot a paklijbl, amelynek szne ehhez az istenhez tartozik, meg kell mutatnia a tbbi jtkosnak, s a kezbe veheti. Ezutn a paklijt meg kell kevernie. Ezt a jtkos egy jtszma folyamn csak egyszer teheti meg.
- Knyszertett ldozs Bizonyos krtyk hatsa arra knyszert egy vagy tbb jtkost, hogy felldozza egy lnyt. Pl. "clpont ellenflnek fel kell ldoznia egy lnyt". Ez az n. knyszertett ldozs. Szrnykomponens ugyangy jr az elpuszttott lnyrt, mintha ms mdon kldted volna a gyjtbe, s meg lehet akadlyozni testrsz felldozsval, viszont nem minsl clzott hatsnak, teht olyan lnyre is lehet hasznlni, amely nem lehet clpont. Ezenkvl rvnyes a tbbi szably, ami ldozsra vonatkozik, teht ha a lnyt valami miatt nem lehet felldozni, akkor gy sem lehet.
- Ksleltetett hats, X "hats" Azt jelenti, hogy a lap sikeres kijtszsa utn tgy r X darab "ksleltets" jelzt, majd minden elkszt fzisodban vegyl le egyet. A 'hats' csak akkor mkdik, ill. akkor hasznlhatod, ha a lapon nincs ksleltets jelz. A ksleltetett hats jelz-cskkentse csak akkor mkdik, ha a lap egybknt is kifejti hatst, teht nem kell jelzt leszedni passzv lapok esetben (kivve a lnyeket), ill. pl. Bbj-semlegestett bbjnl. A jelzk szma ms lapokkal szabadon nvelhet ill. cskkenthet.
- Ktflekppen hasznlhat lapok Ha egy lap lersban azt ltod: kijtszhatod (pl.) ltalnos varzslatknt is, ez rtelemszeren azt jelenti, hogy kijtszskor kell eldntened, hogy a lapot eredeti formjban (ltalban lny), vagy a msikknt akarod kijtszani. Ilyenkor, amg a lap a kezedben, paklidban vagy gyjtdben van, gy kell tekinteni, mintha az eredeti lap lenne; onnantl kezdve, hogy kijtszod, pedig olyan lapnak, mint amiknt kijtszottad. Teht ha ltalnos varzslatknt jtszod ki, akkor eszerint lehet reaglni r, ez lesz a tpusa, stb.
- Ktszn lapok Ezek a lapok egyszerre mindkt sznnek tekintendk: egy Elenios-Sheran lap egyszerre Elenios s Sheran lap is, hat r minden lap, amely a kett szn kzl valamelyikre hat. A ktszn lapok kijtszsi felttele minden esetben az, hogy legyen vagy a kezedben (ehhez meg kell mutatnod), vagy a jtkban a te irnytsod alatt vagy az egyik, vagy a msik sznnek megfelel lap vagy jelz. Figyelem! A szablymdosts, miszerint a kezedbl is mutathatsz megfelel szn lapot, a rgi ktszn lapokra is vonatkozik. Ha valamilyen hats megvltoztatja egy lap sznt egy msikra, akkor ezzel a hatssal a kt szn kzl az egyiket vltoztathatod meg. A ngyszn szably termszetesen a ktszn lapokra is vonatkozik, ha egy S-F lapot beraksz a paklidba, akkor ezzel mr meghatroztad a paklid kt sznt.
- Kikerl a jtkbl Bizonyos lapoknl szerepel ez a gyjtbe kerls helyett. Ha egy lap a gyjtbe vagy a Semmibe kerl, visszekerl a tulajdonosa kezbe vagy a paklijba, sszefoglalan azt mondjuk, hogy kikerl a jtkbl.
- Kvet A szablylaphoz hasonlan nem tartozik a pakliba, csak az asztalon lehet, nem lehet kzben, pakliban vagy gyjtben. A kvett, ha hasznlsz ilyet, a jtk elejn kell az asztalra kitenned (mg a kezdeti hzs eltt) a jtktrtl elklntett helyre, de jl lthatan, kppel lefel. A lapjaitok felhzsa utn mindketten felfordtjtok az esetleges kvettket. Kvetre csak kizrlag egy msik kvet hathat, semmi ms. Ne tekintstek jtkban lev lapnak sem, egyszeren csak kvesstek, ami r van rva, mintha szablylap lenne. A versenyen, ha hasznlsz kvett, ezt kln fel kell tntetned, s ekkor a versenyen vgig ktelez hasznlnod. A pakli mretbe a kvet nem szmt bele, teht enlkl kell legalbb 45 lapos paklidnak lenni. Ha kvett hasznlsz, a jtk kezdetekor eggyel kevesebb lapot hzol, ez a szablylap htrnyval s a kezdszabllyal sszeaddik. Mivel a kvet nem szablylap, ezrt nem hat r az si rna, s hasznlhatsz egytt szablylapot s kvett. Azonban ha valamely szablylap miatt a jtk kezdetekor nem hzol lapot, akkor emellett nem hasznlhatsz kvett!
- Kzs kpessg Azt jelenti, hogy a lapnak ezt az aktivlst kvn kpessgt nem csak a lap gazdja hasznlhatja, hanem brmely jtkos. Ha egyb korltozs nincs a lapon, akkor brki, brmikor (termszetesen az elkszt fzist kivve) azonnali hatsknt hasznlhatja a kpessget, az idztsi szablyokat betartva.
- Lapldozs Ha egy lap idzsi kltsgben a ikont ltjtok, benne egy szmmal, akkor az azt jelenti, hogy a lap idzsi kltsgnek rsze ennyi lapod vagy jelzd felldozsa az asztalrl. Passzv lapot vagy jelzt is lehet ldozni, de csak nll jelzt; teht pl. mregjelzt nem. Amikor a lapot ki akarod jtszani, ki kell fizetned ezt a fajta idzsi kltsget is, ugyangy, mint a VP-t, teht ha pl. ellenvarzsoljk, a felldozott lapokat elveszted. Az idzsi kltsget mindig egyszerre kell kifizetned, teht ha egy lap kijtszshoz pt s ldozat is szksges, nem ldozhatod fel azt a lnyt, amelyiket bepasszivizltad. Viszont a felldozott lapok is egyszerre, a kltsg kifizetsekor kerlnek gyjtbe, teht pl. felldozhatod gy egy lnyedet, s a lnyen lev risert is ugyanannak az ldozs lapnak a kijtszshoz. Ha valamilyen lap az idzsi kltsgre hivatkozik, akkor trgyaknl 1 ldozst 1 szrnykomponensnek, pleteknl 1 ptnek, ms lapoknl 3 VP-nek szmolj. Teht pl. egy 4 ldozsba s 4 VP-be kerl lny idzsi kltsge 16-nak szmt pl. Szrnybvls szempontjbl. Egy 3 ldozst s 1 VP-t kvn varzslatot 10 VP-rt lehet manacsapdzni. Mg egy apr megkts: brmilyen mdon kvvltoztatott lnyt nem ldozhatsz fel ilyen mdon (s termszetesen olyan lapot sem, amelyre az van rva: nem ldozhatod fel). A felldozott lnyekbl szrnykomponens senkinek sem jr. Ha egy lap idzsi kltsget nvel vagy cskkent, akkor ez sohasem az ldozsra vonatkozik, hanem a lap egyb idzsi kltsgre (ltalban trgyaknl szrnykomponens, pleteknl pt, ms lapoknl VP), kivve, ha az adott lapon ez kln fel van tntetve (pl. minden ldoz idzsi kltsg lapod kijtszsakor eggyel kevesebbet kell ldoznod). Teht egy 2 ldozsrt s 0 VP-rt kijv lnyed idzsi kltsge nem vltozik akkor sem, ha jtkban van egy lap, amely a lnyek idzsi kltsgt 2 VP-vel cskkenti.
- Lapok elpuszttsa Ha a megsemmisl, elpusztul, meghal, leszed szavakat ltod egy hatsnl, az azt jelenti, hogy azt a lapot a tulajdonosnak a gyjtjbe kell rakni. Ha egy lny hallt P vesztesg okozza, s a szveg nem mondja ki specifikusan, hogy a lap a gyjtbe kerl, akkor lehetsg van a lny regenerlsra, P-jnek nvelsre.
- Lapok gazdja, tulajdonosa Ha valaki egy bbjt vagy testrszt az ellenfl egy lapjra rak, akkor annak a gazdja tovbbra is marad. Teht ha az ellenfl galetkijre rakok egy testrszt, azt a testrszt csak n ldozhatom fel, a galetki megmentsre, ha akarom. Az sszes tbbi lap gazdja az a jtkos, akinek az oldaln (trfeln) van a lap. Ha egy olyan lap cserl gazdt, amelyen valamilyen rtett lap van, akkor a rtett lap gazdja is az j jtkos lesz. Egy lap tulajdonosnak azt a jtkost nevezzk, akinek a paklijban a lap a jtk elejn volt. Ha a jtk folyamn egy lap gazdt cserl, ne felejtsd el a jtk vgn visszaadni az eredeti tulajdonosnak! (Kivve azt a lapot, amelyet ttknt elnyertl.)
- Lapok hatskre Ha egy lapon egy hatsnl birtokosjelzt tallsz (krd, fzisod, lapod) akkor az csak a lap kijtszjra vonatkozik. Ha nincs ilyen, s a szvegbl nem derl ki ms (pl. az ellenfeled vagy ellenfeleid kre) akkor mindenkire. Ha egy hatsnl a "clpont" szt ltod, az egy ltalad vlasztott dolgot jelent.
- Lapok kijtszsa, eldobsa Jtkban lev lapok azok, amelyek az asztalon (de nem valamelyik jtkos paklijban, gyjtjben vagy kezben) vannak. Lap kijtszsnak vagy kihvsnak nevezzk, amikor egy lapot a kezedbl az asztalra helyezel. Van olyan lap, mely lehetv teszi, hogy kzvetlenl a gyjtbl jtssz ki lapokat. Lap eldobsnak nevezzk, amikor egy lapot a gyjtbe helyezel. Ha nincs meghatrozva, hogy honnan, akkor a kezedbl kell eldobni a lapot, termszetesen csak akkor, ha van a kezedben lap. Ha nincs kln feltntetve a dobs mdja (pl. vletlenszeren kell dobni), akkor te vlaszthatsz, hogy mit dobsz.
- Lapok szne, klnja, kapcsolat a HKK istenekkel A KLNOK LERSA A klnok irnytjk a galetkik vrost. A klnokat leginkbb hossztv terveik alapjn klnbztetjk meg. Az ismertebb klnok:
#10. Halhatatlanok. A Halhatatlanok klnjnak clja az rk let titknak megismerse. Tnykedsket a vros cscsn lk nem nzik j szemmel, de a kln mgis nagy hatalommal br, nagyon sok galetki tmogatja. Nem csoda, hiszen amit knlnak, mindennl tbbet r!
#11. Trtnszek. A Trtnszek eredetileg nem profit- vagy hatalomorientlt trsulsknt jtt ltre, a Galetkik vrosnak rejtlyes mltjt, a fajok eredett akartk felkutatni. Mra, mint minden nagy klnnl, itt is a hatalom a legfbb cl, a mlt kutatsa csak eszkz.
#12. Mgusok. A Mgusok hresek arrl, hogy szinte mindent kpesek felldozni a mgia megismerse, tanulmnyozsa rdekben. Ktsgkvl ennek a klnnak a tagjai kzl kerlnek ki a legnagyobb hatalm ISMERT varzslk, de egyesek azt rebesgetik, hogy a kln legalbb annyira korltozza, mint segti tagjait.
#13. Pszionicistk. A pszionicistk tbb-kevsb elutastjk a mgia tjt, s inkbb az elmben rejtz vgtelen lehetsgeket kutatjk, mintsem hogy valamilyen kls energit akarjanak irnytani. A pszionicistkat lthatatlan, szrevehetetlen kpessgeik miatt mindenki rettegi.
#14. Tisztogatk. A Tisztogatk egy igencsak militarista felfogs kln, amelynek f clja, hogy a csatornarendszereket teljesen megtiszttsa a torzszlttektl, mg a legradiklisabb megoldstl sem rettennek vissza.
#15. Katonk. A katonk betegesen undorodnak a kosztl s mocsoktl, amelybe szerintk a vros napjainkra sllyedt. Cljuk az sk dicssgnek visszalltsa, a vros egysges, korrupcitl mentes kormnyzsa.
#16. Mutnsok. A Mutnsok a sajt zrt vilgukban lnek, mindenket a harci kpessgeik tkletestsnek szentelik. Meggyzdsk, hogy csakis klncsggel lehet a mindennapos kzdelmekben msok fl emelkedni, igyekeznek minl inkbb eltrni a tbbi galetkitl, ezrt hvjk ket mutnsoknak. A Mutnsok klnjba val belpshez neked is klncnek kell lenned.
#17. Tolvajok. A tolvajok klnja vonzza a Hegy alvilgnak alakjait: a lopsban s egyb stt mestersgekben jrtas galetkik szervezete. A tolvajoknak egyetlen clja van: meggazdagodni, brmi ron!
#18. Brdok. Vitathatatlanul a legkevsb npszer, legjelentktelenebb kln. Tagjai szmra az let mindenek felett ll rtk, tagjai ltalban vegetrinusok. rtkrendjkben ell ll a szabad cselekvshez val jog, a szerelem, a bke. Az aggok szerint a brdok volt valaha a legnagyobb kln, hetente rendeztek hatalmas nneplyeket, mulat
|