1. Felyezet - gyorstalpal
2006.09.16. 13:10
A Hatalom Krtyi Krtyajtk (rviden HKK) szablyait legknnyebben egy msik jtkostl lehet megtanulni, akrcsak a legtbb jtk esetn. Ha azonban a krnyezetedben mg senki sem ismeri a HKK-t, akkor bizony marad a szablyknyv. Ne ijesszen el a lers terjedelme: igyekeztnk a szablyokat a lehet legegyszerbben, rtheten, pldkkal illusztrlva ismertetni.
Ahhoz, hogy elkezdj jtszani, nem kell az egsz knyvet kiolvasni, a rszletesebb magyarzatok vrhatnak, amg lejtszottl nhny jtszmt. Kezdetnek elg, ha a pldajtkig elolvasod, aztn mr bele is vetheted magad a jtkba!
..: Mi is az a HKK? :..
A HKK egy n. gyjtgets krtyajtk, amelyet kt vagy tbb jtkos jtszhat egyszerre. A "gyjtgets" azt jelenti, hogy tbb, mint 4000 klnbz krtya ltezik, amelyek kztt vannak gyakoriak, kevsb gyakoriak s ritkk. Minden egyes csomagban ms s ms lapokat tallsz, az egyetlen azonossg, hogy mindegyik alapcsomagban 44 darab krtya van. gy - eltren a hagyomnyos krtyajtkoktl - mindenkinek egyedi lapjai vannak, s ezek klnbznek a msik jtkostl. A lapjaidat csereberlheted a tbbi jtkossal, gy a krtyid llandan vltoznak, bvl a gyjtemnyed, mindig ms s ms paklit llthatsz ssze belle.
A jtk sorn egy fantasztikus vilgban, az sk Vrosban jtszotok, amelyet mgusok, szrnyek, varzslatok npestenek be. Te egy hs galetkit szemlyestesz meg, aki a tllsrt harcol. Ha megfelel varzservel rendelkezel, segtsgl hvhatsz szrnyeket, ms galetkiket, varzslatokat - krtyk formjban. Minden jtkos 20 letponttal kezd; amelyik jtkosnak ez elfogy, az veszt. Az letpont fogyhat attl, hogy az ellenfl szrnyei megsebeznek vagy a msik jtkos valamilyen varzslat-krtyt hasznl ellened. A jtkhoz a httrtrtnetet az azonos cm, levelezs szerepjtk, az sk Vrosa adja. A levelezs jtkot nem kell ismerned ahhoz, hogy a HKK-t jtszhasd, s sikeres legyl benne, de esetleg kedvet kaphatsz hozz a krtyajtkot jtszva.
A knyvet hrom rszre osztottuk: az els rszben (Gyorstalpal) tmren ismertetjk a jtk menett, egy pldval illusztrlva. Javasoljuk, hogy ennek a rsznek az elolvassa utn rgtn jtssz egy prbajtkot. Br mg sok dolog nem lesz vilgos, de mr lesznek elkpzelseid arrl, hogyan is zajlik ez az egsz. Ezutn elkezdheted a teljes szablyknyvet ttanulmnyozni, de az is elg, ha csak a megfelel rszeket lapozod fel, ha valamilyen j fogalom, krds merl fel.
Ez a rszletes szablyreferencia kpezi a knyv msodik rszt. A harmadik rszben lerunk nhny alternatv szablyt, s - mivel a szablyknyv a jtk ktszemlyes verzijt magyarzza el - elmondjuk, hogyan lehet a jtkot tbben jtszani. Itt tallsz egy trgymutatt is, amelyben a jtk specilis fogalmainak magyarzatt gyjtttk ki.
..: 7. kiads :..
Amit most a kezedben tartasz, az a jtk hetedik kiadsa. Az els kiads 1995. szeptemberben jelent meg, ezt 17 kiegszt is kvette, a lapok szma is igen megnvekedett. Ezt a csomagot gy terveztk meg, hogy nllan is jtszhat legyen, teht ebben a szablyknyvben mindent megtallsz, ami a jtkhoz szksges, s csak ennek a csomagnak 260 klnbz lapjval is remekl lehet jtszani, nem kell ismerned a tbbi lapot.
Mindamellett az sk Vrosa teljesen egyttmkdik a HKK-val, teht a rgi jtkosok szmra ez egy hagyomnyos kiegsztknt is felfoghat.
..: Paklisszellts :..
Ha jtszani akarsz, az els lps az, hogy sszelltasz egy jtkos paklit a rendelkezsedre ll lapokbl. Nem kell a csomagban lev sszes lapot felhasznlnod, de a pakli minimum 30 lapbl kell, hogy lljon. Van mg egy megkts: ugyanolyan krtybl nem tehetsz be hromnl tbbet.
Akinek tbb lapja van, annak nyilvn nagyobb a vlasztsi lehetsge, de ne ijedj meg: mr egy csomag krtybl is remekl lehet jtszani.
Kezd jtkosok szmra javasoljuk, hogy a paklinak kb. a fele lnyekbl (torzszltt s galetki krtyk) lljon, ha ez megoldhat.
Ha a pakli kszen ll, szksg van egy ellenflre, egy sk felletre, ahol jtszani fogtok (pl. asztal), s paprra, ceruzra, hogy az letpontjaitokat s varzspontjaitokat szmolni tudjtok.
..: A krtyk helye :..
A jtk sorn a krtyk lehetnek a pakliban (innen hzod ket), a kezedben, a kijtszott lapok az asztalon, az elpusztult vagy eldobott lapok az n. gyjtben. Mindkt jtkosnak sajt gyjtje van, a jtk sorn elpusztult lapok mindig a tulajdonosuk gyjtjbe kerlnek, kppel felfel. A gyjtdet egy msik jtkos brmikor megnzheti.
Az asztal egy kpzeletbeli vonal mentn kett van osztva, a feld es oldalon vannak a te lapjaid, a tloldalon az ellenfl. Ha a jtk folyamn valamilyen okbl az ellenfl egyik lapja hozzd kerl, t kell rakni a te oldaladra. (Vigyzz, nehogy egy krtydat a jtk utn ottfelejtsd a msik jtkosnl! Legegyszerbb, ha a krtykat mindig gy rakjtok le, hogy a tulajdonosuk fel nzzenek, gy jtk utn egyrtelm lesz, hogy melyik lap ki volt.)
Az asztalon mindkt oldalon kt elklntett hely van a lnyek szmra, az ellenfl oldalhoz kzelebb az rposzt, s kzvetlenl eltted a tartalk. Ha kijtszol egy lnyt, az mindig a tartalkba kerl, ha tmadni akarsz vele, akkor t kell raknod az rposztba.
..: A lapok tpusai :..
Minden lapnak van tpusa, ez a krtyn a kp alatt lthat: lehet torzszltt, galetki, ptmny, trgy, szakrtelem, testrsz, bbj varzslat, azonnali varzslat vagy ltalnos varzslat.
A torzszlttek egyben szrnynek is szmtanak, ezutn gy is fogunk hivatkozni rjuk.
A szrnyeket s galetkiket egyttesen lnyeknek nevezzk; a bbj, ltalnos s azonnali varzslatokat pedig egyttesen varzslatoknak.
Rgi jtkosok figyelmbe ajnljuk: teht minden torzszltt egyben szrnynek is szmt, a lap tpusa torzszltt, de minden, szrnyre hat lap rjuk is hat. A galetki j lny-tpus, semmikppen nem keverend ssze a kalandozkkal, sem a szrnyekkel!
..: A lapok helyzetei :..
Az asztalon a lapok ktfle helyzetben helyezkedhetnek el. A passzv (fektetett) lny mg nem tmadhat, a tbbi tipus lap pedig nem fejti ki hatst, mg az aktv (lltott) helyzetben lev lapok a rrtaknak megfelelen hasznlhatk.
..: A jtk clja s menete :..
Mindkt jtkos sszelltja a paklijt, megkeveri, majd kppel lefel maga el helyezi a lapjait. A jtk sorn minden jtkos csak a sajt paklijbl hz.
Kezdetben mindkt jtkos hz 5 lapot a sajt paklijnak a tetejrl, s ezeket kzbe veszi. Ezutn meg kell hatrozni, hogy ki kezd. Ha jtszottak mr korbban, a legutbbi vesztes kezd, egybknt vletlenszeren dntik el (pnzfeldobs, kockadobs stb.).
A kezd jtkos hz egy lapot, a kezbe veszi, ezutn lapokat rakhat az asztalra, a sajt oldalra. Ha befejezte, a msik jtkos jn, majd ismt az els stb.
Amikor egy jtkos tevkenykedik, azt gy nevezzk, hogy az kre tart ppen.
Mindkt jtkos a jtk elejn 20 n. letponttal (P) s 0 varzsponttal (VP) rendelkezik. A VP a lapok nagy rsznek kijtszshoz szksges.
A jtk sorn a jtkosok, a kr legelejn folyamatosan VP-ket kapnak, az P-jk ilyen mdon nem vltozik. A jtk clja az, hogy az ellenfl P-jt 0-ra vagy az al cskkentsd.
Ha brmelyik kr vgre egy jtkos P-je 0 vagy ennl kevesebb, ez a jtkos vesztett, ellenfele nyert. Ha egy kr vgn mindkt jtkos P-je 0 vagy kevesebb, a jtk eredmnye dntetlen. Ezenkvl brmikor fel lehet adni a jtszmt, de ezt csak akkor tedd, ha teljesen biztos vagy a veresgben, ugyanis a jtk mindig tartogat meglepetseket!
Elfordulhat, hogy mindkt jtkosnak elfogy a paklija. Ha ilyen esetben egyik jtkos sem tud tovbbi sebzst okozni, a jtszma dntetlen.
Az P s a VP jelzsre hasznlhattok paprt s ceruzt, 20-20 pnzdarabot, szmegyenest vagy brmi mst. A lnyeg az, hogy mindig mindkt jtkos tudja mindkettjk P-jt s VP-jt.
Sem az P, sem a VP soha nem nvekedhet 20 fl!
Egy kr a kvetkez fzisokbl tevdik ssze: I. Elkszt fzis (ekkor kapsz Varzspontokat). II. Hzs fzis. A jtkos hz a paklijbl 1 lapot. III. F fzis. A jtkos kijtszik a kezbl az asztalra valahny krtyt. IV. Csere fzis. A jtkos lnyeket cserlhet a tartalkja s az rposztja kztt. V. Tmadsi vagy Harci fzis. A jtkos tmad. VI. F fzis folytatsa. A jtkos kijtszik a kezbl az asztalra valahny krtyt. VII. Lnyek gygyulsi fzisa. Minden, a kr folyamn megsebeslt lny, s plet jra "egszsges" lesz.
1. A krtya neve. 2. A krtya idzsi kltsge. A varzspontot, a szrnykomponenseket s a ptkez lnyeket jelent. 3. A krtya tpusa. 4. A krtya altpusa. Erre bizonyos, ms krtyk hivatkozsaiban lehet szksg. Az lhalott lnyeket a ikon jelli, a mentlis varzslatokat , a tzvarzslatokat . 5. A krtya klnja. Ez hatrozza meg, hogy a lap melyik klnba tartozik, ez sszhangban van a lap sznvel is. Minden klnnak megfelel egy isten a norml HKK-ban. "Szntelen" lapoknl (pl. szakrtelmek) itt nincs semmi. 6. Egyb ikonok. Itt van feltntetve, hogy egy szrnybl hny szrnykomponens nyerhet ki (ahny jelet ltsz, annyi); melyik trgy van fmbl ( ), fbl ( ) esetleg mindkettbl; mely trgyakat kell lnyeknek adni, ill. mely lnyek kpesek trgyakat hasznlni ( ). Ebben a csomagban nincsenek lnynek adand trgyak, testrszt pedig minden galetki kaphat, gy ezzel nem kell foglalkozni. 7. A krtya lersa. 8. Sznest szveg. Ezek nem szablyok, nem a lap mkdsre vonatkoznak, csak rdekesebb teszik a krtyt. 9. Lny krtya sebzse. 10. Lny krtya P-je ill. ptmny struktrlis pontja. 11. Lap ritkasga s kiegszt jele. A ritka lapokat arany, a nem gyakoriakat ezst, a gyakoriakat bronz ikon jelli.
Most mr megismerkedtl az alapokkal, de valsznleg mg sok dolog nem vilgos. Lerunk teht egy egyszer pldajtkot, amelynek elolvassa utn javasoljuk, hogy te is prbld ki a jtkot! Egy-kt ilyen jtszma utn visszatrhetsz a knyvhz, s folytathatod a bonyolultabb rszekkel.
|